top of page
tled-1 (1).jpg
Олена Слащова (автор сторінки)

 Психологічний супровід дітей під час війни

 

Війна – це стрес не тільки для дорослих, які все розуміють, а й для дітей. Почуття небезпеки, тривоги, зриву, постійні зміни і рухи - все це може налякати дитину, збити її з пантелику і викликати дискомфорт. Головне пам'ятати - якщо батьки поруч і всі здорові, то можна забезпечити психологічний комфорт дитині. Ця стаття містить поради щодо психологічної підтримки дитини.

Основні напрямки, на яких ви можете сфокусуватися в складних умовах сьогодення, це:

  • Обійняти, пояснити, відволікти – ось основні способи підтримати дитину. Пам’ятайте головне правило: спокійні батьки – спокійні діти.

  • Не забувайте про себе: сон, їжа та спілкування важливі.

  • Якщо ви плачете разом із дитиною, не потрібно говорити, що вашій мамі чи татові щось потрапило в око. Необхідно пояснити свою поведінку відповідно до віку дитини. Скажи: "Мені сумно, я засмучений. Мамі зараз треба трохи посумувати. Хочеш - обійми мене. Якщо ні - йди пограйся". Необхідно, щоб дитина зрозуміла, що у мами і тата різні емоції, і це нормально.

5 корисних порад: як допомогти дітям відчути себе більш захищеними в надзвичайних ситуаціях:

● Продовжуйте оточувати дитину любов'ю та турботою.

● Маленькі діти почуваються захищеними та відчувають батьківську любов через тактильний контакт, коли ви ніжно їх обіймаєте, читаєте разом, заколисуєте в ліжко.

● Максимально збережіть свій розпорядок дня.

● Якщо ваша дитина не слухає, пам'ятайте, що таким чином вона намагається висловити ті почуття, які не може висловити, і постарайтеся стримати своє роздратування.

● Також не забувайте про власне фізичне та психічне здоров’я. Ви не можете допомогти своїм дітям, якщо вам погано.

                                                    Поради батькам в складних військових реаліях


У стані стресу дуже важко звернути увагу на потреби дитини, тому намагайтеся підтримувати найкращий баланс. Ось кілька порад для батьків:

● Думайте про майбутнє, а не про минуле. Мрійте, плануйте, обговорюйте з важливими людьми, що ви зробите в першу чергу після встановлення миру. Такі роздуми та розмови надихають і стабілізують.

● Позбудьтеся почуття провини. Не звинувачуйте себе в тому, що сталося, або в тому, що ви зробили щось не так. Ви зробили все, що могли в той час. Точка.

● Намагайтеся їсти і спати. Якщо їжа є, їжте так само, а не просто намагайтеся годувати дитину. Намагайтеся спати, коли це можливо. Ваш фізичний стан – запорука безпеки вашої дитини.

● Зверніться по допомогу. Якщо вам потрібна допомога чи підтримка, попросіть про це. Не соромно просити допомоги.

● Говоріть про свої емоції. Спілкуйтеся з важливими для вас людьми, розповідайте про свої емоції та переживання. Подзвоніть рідним. Просте "Як справи?" може надихнути як вас, так і людину, якій ви телефонуєте.

                                                             Як батьки можуть підтримати дитину?

1. Складіть разом з дитиною план дій. Визначте кілька маршрутів до сховища; визначте з дитиною послідовність її дій. Говоріть короткими і чіткими фразами.

Намалюйте карту сховища, покажіть розташування в сховищі, що і де знаходиться, як працює, де вхід і вихід, де ваше місце, де будуть родичі, якщо є (намалюйте і напишіть - діти краще сприймають наочність).

2. Спостерігайте за станом дитини та реагуйте на її потреби. Ставте дитині відкриті запитання, стежте за її емоційною реакцією та рівнем активності. Важливо, щоб дитина говорила, ставила питання, показувала свій емоційний стан.

Якщо дитина впала в стан ступору, важливо повернути її до мовного реагування і активності. Задайте три питання і чекайте відповіді. Це може бути:

- “Тебе звуть Наталія, так?”

- "Ти зараз стоїш, чи не так?"

- "Ти вдягнена в червону блузку, чи не так?"

Можна також помасажувати їй кінчики пальців, мочки вух, запропонувати гру або дати завдання до дії (принести, подати, зробити), а також дати випити води, чаю, поїсти, обійняти.

Реагуйте на потреби дитини, задовольняйте їх по можливості - це поверне дитині відчуття безпеки.

3. Говоріть і демонструйте свої емоції. Якщо ваша дитина хвилюється або сердиться через те, що відбувається навколо неї, слова «не хвилюйся» або «тобі не варто сердитися» не заспокоять дитину.

Скажіть: «Я бачу / я розумію, що ти наляканий / злий». Дитина зрозуміє, що не залишилася наодинці зі своїми переживаннями.

В якості опори не варто давати незалежні від вас обіцянки: «все буде добре», «нічого не буде», а говорити: «що б не було, головне, щоб ми були один з одним».

Якщо діти граються або малюють «війну» – не забороняйте. Емоції обігруються, кричать, озвучуються, витягуються. Це допоможе дітям впоратися з емоціями та зменшить тривогу та стрес.

4. Обійміть дитину. Тілесний контакт допоможе зменшити стрес і допоможе дитині заспокоїтися. Навчіть дитину заспокоюватися за допомогою однієї з вправ:

- «Обійми метелика» - дитина обіймає себе за плечі обома руками і може поплескати себе по плечах.

- «Кокон» - права рука дитини обіймає ліве плече, а ліва рука живіт.

Важливо стежити за тим, як дитина дихає і не затримує дихання. Допомога у виході з ступору і зняття стресу полягає у відновленні стабільного дихання. Можна спробувати таку вправу: вдих через ніс і повільний видих через рот, можна зі звуками «А», «О», видих кілька разів животом. Відновлення стабільного дихання та фізичної активності допоможе зменшити вплив події та стресу на організм.

5. Якомога більше дотримуйтесь розпорядку дня. У часи невизначеності важливо відтворити послідовність дня – це дасть відчуття контролю над власним життям. З ранку до вечора, загинаючи пальці, говорити і відтворювати послідовність дня.

6. Бережіть себе. Ви краще допоможете своїй дитині, якщо подбаєте про себе. Дитина бачить, як ви реагуєте на новини, і копіює вашу поведінку. Тому важливо, щоб дитина розуміла, що ви спокійні і маєте план дій. Якщо ви хвилюєтесь або засмучені, приділіть час собі; якщо можливо, поговоріть з друзями та родиною. Важливо чути голос інших - це дасть відчуття зв'язку з іншими і зв'язку зі світом.

Снимок 1.PNG

      Участь ДНЗ у Всеукраїнській акції "16 днів                                проти насильства"

             

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                 Жорстоке поводження з дітьми.

                                Правовий захист

                від насильства  над дітьми в сім'ї

Нажаль, в нашому суспільстві переважає думка, що проблеми жорстокого поводження із членами сім'ї є внутрі­шньою проблемою цієї сім'ї і не потребує втручання суспільст­ва, а тим більше держави. Але саме право на захист від насиль­ства над особою, особливо в сім'ї, є одним із найголовніших прав громадян та дітей зокрема.

Ще недавно в нашому суспільстві вважалося неприйнят­ним говорити відверто про насильство в сім'ї. Проте ця форма насильства існує давно і зустрічається досить часто: вона роз­повсюджена серед людей різних національностей, різного фі­нансового та соціального статусу, в сім'ях віруючих. Більше того, таке насильство ніяк не можна пояс­нити нинішньою економічною нестабільністю, оскільки воно наявне й у відсталих, і в економічно розвинутих країнах.

Україна відновлює свою ідентичність та намагається знайти рівновагу між управлінням та наснаженням. Окремі люди, сім’ї та громадяни прагнуть відновити та виразити свою індивідуальність і спроможність. Невпевненість та боротьба часто постають у проявах насильства до тих людей, які поруч.

Насильство в усіх його проявах існує в суспільстві ще з прадавніх часів. Якщо поспостерігати за історією людства на нашій планеті, то на жаль, вона нагадувала б панораму розвитку та ескалації насильства і несправедливості.

Особливо гострою проблемою є насильство над дітьми. Адже стан, який переживають скривджені діти стосуються кожного громадянина суспільства. Слід зазначити, що згідно з дослідженнями проведеними на Заході України можна зробити невеликий, але фатальний висновок, що більшість дітей із бідних сімей страждають від асоціального ставлення з боку батьків та інституцій, які теоретично були створені саме для того щоб допомагати та всебічно підтримувати таких дітей. Реальність така, що вірогідність кривдження дітей є в усіх соціальних верствах та в усіх сім’ях на різних етапах розвитку. Діти – це майбутнє кожної держави. А тому фізичні та емоційні травми, які вони переживають, обкрадають суспільство та усіх його членів зокрема. Не завжди можна уникнути дитячих травм, але їхня мінімізація має стати важливою метою соціальної політики.

На сьогодні, коли кривдження спостерігається всюди ми не можемо з цим просто змиритися. Ще до недавнього часу такі терміни, як кривдження дитини, побиття дружини, інцест були зрозумілими, хоча не визнавались як нагальні проблеми. Перші спроби визначення і осмислення насильства в сім’ї були зроблені наприкінці ХІХ століття, внаслідок індустріалізації та урбанізації, що призвели до більшої концентрації населення та нових соціальних проблем.

Насильство розглядають у чотирьох площинах: правовій, моральній, суспільно-політичній та психологічній. У правовій площині більшість випадків насильства карається законом. Та все-таки проблема полягає в тому, що жертви насильства не завжди звертаються по допомогу до правоохоронних органів. А чи захищає закон жертви насильства та чи стримує насильників?

Насильство у моральній площині окреслює кривдження осіб, слабших фізично, часто з фізичними або психічною вадами.

У суспільно-політичній площині насильство набуває значних розмірів, про що свідчать війни, збройні конфлікти, акти непокори, а також бійки у громадських місцях.

У психологічній площині – це явища, що відбуваються у психіці людини, а також у їхніх стосунках. Головний зміст цього виду насильства – страждання жертви, її безсиллі, внутрішньому розладі, приниженні.

 

Насильство має  спільні елементи:

 

- завжди являється наслідком продуманої дії, отже не є випадковим;

 

- пов’язується із порушенням певних прав особи чи групи осіб;

 

- присутній елемент послаблення здатності до захисту.

 

Насильство дуже часто присутнє в нашому житті і ми відіграємо в ньому певну роль. Залежно від ситуації ми є свідками, жертвами або ж кривдниками. Трагічність ситуації в тому, що свідки чи жертви насильницької діяльності переносять модель кривдницької поведінки у власне життя та продовжують чинити насильство. Власне створюється коло насильства: жертви стають кривдниками.

 

Нині, коли громадськість в Україні починає усвідомлюва­ти людські права та свободи, коли прийнято Закон «Про попе­редження насильства в сім'ї», цей злочин нарешті став поміт­ним для суспільства.

Насильство є фактором примусового контролю, який практикує одна людина над іншою.

Найчастіше насильство проявляється в сім'ї. Це реа­льна дія чи погроза фізичної, сексуальної, психологічної або економічної образи та насильство з боку однієї особи щодо ін­шої, з якою вона має чи мала інтимні або інші значущі стосун­ки.

Як правило, насильство в сім'ї складається з таких елеме­нтів:

Витоки насильства в сім'ї закладено у звичаях суспільст­ва, в системі норм і правил, які передбачають для чоловіків, жінок та дітей різну визначену поведінку: активну та агресив­ну для чоловіків, поступливу для жінок і покірну для дітей. Значною мірою така поведінка є наслідком традиційного виховання, за якого агресивна поведінка чоловіків розгляда­ється як єдиний та прийнятний спосіб вирішення проблем. Хлопчиків навчають бути напористими у досягненні своє мети, тоді як дівчаток вчать терпіти й пристосовуватися. Результатом такого впливу сім'ї та оточення є нинішня сумна картина наси­льства над жінками в нашій країні. Крім того, воно може здійс­нюватися й над іншими членами сім'ї, особливо над дітьми.

 

Насильство в сім'ї дуже впливає на життя дітей і під­літків. Третина дітей в Україні щороку спостерігають акти насильства в сім"і. Діти, матері яких зазнали знущань, у шість разів частіше намагаються покінчити життя самогубством, 50% з них схильні до зловживань наркотиками та алкоголем.

Двадцять відсотків студентів вищих навчальних закла­дів втягнуті у насильницькі стосунки, причому 66% розповіда­ють про це другові, 26% - батькам, 25% - нікому не розповіда­ють.

 

Часто насильство виявляється як комбінація фізич­ної, сексуальної та/або емоційної образи.

 

Щоб визначити ступінь насильницьких дій, досить з'ясу­вати такі випадки насильства:

Фізичне насильство: хтось дитину штовхає, завдає болю ляпасами, стусанами, ударами кулаків; жбурляє предмети, за­грожує зброєю або завдає ран; фізично перешкоджає при спро­бі вийти з дому; закриває ззовні дитину в помешканні; залишає одну в небезпечних місцях; відмовляється допомогти, коли ди­тина хвора; перешкоджає при спробі звернутися за медичною допомогою; не дає заснути вночі; відмовляється купувати про­дукти харчування та інші необхідні для дитини товари; псує її майно; ображає батьків, молодших братів та сестер; загрожує заподіяти шкоду родичам або друзям.

Сексуальне насильство: поводяться з дитиною як з сек­суальним об'єктом; змушують роздягатися проти її волі; зму­шують вступати в статевий акт проти волі дитини, ґвалтують її; здійснюють статевий акт з особливою жорстокістю; змушують вступати у статевий акт після побоїв; змушують дивитися і/або повторювати порнографічні дії. За статистикою, одна тре­тина підлітків зазнає насилля в інтимних стосунках.

Емоційна образа: постійно дитину принижують, кричать на неї та/або кривдять (наприклад, говорять, що вона занадто товста, худа, дурна і т.д.); ігнорують почуття дитини; висмію­ють її переконання; забороняють виходити на вулицю, гратися з однолітками; маніпулюють нею, використовуючи при цьому неправду й незгоду; кривдять її родичів і друзів або проганяють їх; критикують її, висміюють.

Економічне насилля: економічні утиски (не давати гро­шей, машину, кредитні картки для зняття грошей з рахунку же­ртви та витрата їх на себе; використання правової системи про­ти жертви).

 

Жорстоке поводження з дітьми в подальшому формує з них соціально-дезадаптованих людей, не здатних створювати повноцінну сім'ю, бути гарними батьками, а також є по­штовхом до відтворення жорстокості по відношенню до власних дітей.

Отже, дитина потребує соціально-правового захисту.

Про соціальний захист дитини можна говорити у двох аспек­тах. У широкому розумінні соціальний захист передбачає гара­нтію основних прав, зафіксованих у Конвенції ООН про права дитини. У вузькому розумінні це означає створення умов для вільного розвитку духовних та фізичних сил дитини, пробу­дження її активності. Соціальна захищеність не має вікових рамок. Але чим менше дитина, тим більше вона потребує захисту!

 

Як же захистити дитину?

Що можна зробити, щоб запобігти жорстокому пово­дженню з дітьми та насильству в сім'ї? Хто повинен зупинити цикл знущань?

Це можуть і повинні зробити матір та батько! Якщо крив­дником є батько, то лише жінка може захистити своїх дітей і себе саму. Якщо кривдником є жінка, то батько може перервати насильницькі стосунки і захистити дітей.

 

Щоб зупинити цикл насильства, потрібно:

1. Володіти інформацією щодо проблеми насильства в сім'ї.

2. Зрозуміти та усвідомити, який стиль стосунків існує у Вашій родині.

3.Якщо наявні насильницькі стосунки - спробувати розірвати коло/цикл насильства та захистити своїх дітей і себе.

 

Виховання в умовах насильства в сім'ї дає нові покоління діячів - викладачів, керівників, депутатів та праців­ників різних установ, - схильних до нього у різноманітних сфе­рах життя, навіть у світовому масштабі. Тому треба широко інформувати людей, на всіх рівнях суспільного життя, про су­часні погляди на проблему насильства, про документи ООН з цього приводу: «Про права людини», «Про права дитини», «Про ліквідацію всіх видів дискримінації проти жінок». Це до­зволить створити у суспільстві нетерпиме ставлення до насиль­ства, усвідомлення людиною своїх прав.

 

Найнебезпечніше те, що насильство дає дуже серйозні негативні соціальні наслідки. Воно породжує терор, безлад­дя; відчуття відсутності допомоги, невпевненості, безнадійнос­ті або безсилля; відчуття провини; відчуття придушення волі; примари; відсутність самоповаги; настирливі спогади; напади страхів, депресію; фобії, смуток; роздуми про самогубство; са­мозвинувачення; втрату довіри; сумніви щодо віри в щось; нар­котичну/алкогольну залежність; жагу помсти.

 

Наслідки домашнього насильства для дітей:

Діти з сімей, у яких практикується насильство, відчува­ють постійний психологічний дискомфорт, для них це справж­ня трагедія.

Існує ряд спільних ознак, що характеризують пережи­вання та поведінку більшості таких дітей.

Страхи. Діти з сімей, де практикується насильство, пере­живають відчуття страху. Цей страх може проявлятися різним чином: від занурення в себе та пасивності до насильницької поведінки.

Зовнішні прояви поведінки. Мала дитина не може зна­ти, коли відбудеться наступний спалах насильства, де та наскі­льки сильним він буде. В результаті, вразливість та відсутність контролю над ситуацією призводять до проявів впертості у по­ведінці, відмови розмовляти та агресивних вчинків.

Нездатність виразити почуття вербальне. Спостеріга­ючи за практикою насильства в сім'ї, діти доходять висновку, що насильство - це спосіб, яким «дорослі» вирішують свої кон­флікти та наболілі проблеми. Оскільки ніхто не показав цим дітям, як слід говорити про їхні почуття/думки, вони часто не знають, що переживають або відчувають, і як можна виразити свої емоції та почуття у вербальній формі.

Жорстоке поводження з дітьми, нехтування їхніми інтересами не лише завдає непоправної шкоди їх фізичному здоров'ю, але й тягне за собою важкі психічні та соціальні наслідки. У більшості дітей - жертв насильства - з'являються серйозні відхилення в психічному, фізичному розвитку, в емоційній сфері.

 

КЛАСИФІКАЦІЯ ТИПІВ ЖОРСТОКОГО ПОВОДЖЕННЯ З ДІТЬМИ

 

Можна виділити наступні типи жорстокого поводження з дітьми, які можна виділити на основі досвіду роботи з сім‘ями та безпосередньо з дітьми:

  • жорстокі фізичні покарання, фізичні знущання, побиття:

    • побиття;

    • штовхання;

    • спроби задушити;

    • викручування рук та ін.;

  • дитина є свідком знущань над іншими членами сім‘ї:

  • батько б‘є чи ґвалтує матір у присутності дітей;

  • “погану” дитину фізично карають у присутності “хорошої”

                                   дитини;

  • дитина є свідком фізичних знущань над іншою людиною, що не є        членом її родини та ін.;

  • сексуальне насильство, інцест:

    • гвалтування;

    • нав‘язування сексуальних стосунків;

    • сексуальні дотики/поцілунки;

    • інцест (кровозмішення) ;

    • показ порнографії;

    • залучення дитини до виготовленні порнографічного продукту та ін.;

  • використання привілеїв дорослих:

  • поводження з дітьми як з рабами чи слугами;

  • покарання, поводження, як з підлеглими;

  • поводження як зі своєю власністю;

  • відмова повідомляти про рішення, що стосуються відвідин та опікунства;

  • залякування:

    • використовування свого росту, розмірів та сили;

    • навіювання страху за допомогою розповідей, дій, тестів, поглядів;

    • крики, стресогенна поведінка;

    • жорстокість щодо інших істот;

  • погрози:

    • кинути дитину;

    • самогубства;

    • заподіяти фізичної шкоди;

    • заподіяти шкоду іншим людям, тваринам, рослинам...;

    • розлюбити дитину;

    • силами зла, що покарають дитину та ін.;

  • використання громадських установ:

    • загроза покарання Богом, судом, міліцією, школою, спецшколою, притулком, родичами та психіатричною лікарнею;

  • ізоляція:

    • контролювання доступу дитини до інших людей: бабці/дідуся, однолітків, братів/сестер, батька/матері, інших людей;

    • контролювання перебування дитини у помешканні, заборона виходити з дому;

    • контролювання спілкування дитини з друзями, аж до перешкоджання спілкування за допомогою Інтернету;

    • закривання дитини у коморі, сараї чи туалеті, чи у будь-якому закритому приміщенні вдома, в школі...;

    • обмеження спілкування з дитиною, аж до повного ігнорування у спілкуванні;

 

  • емоційне насильство:

    • приниження;

    • використання скарг;

    • використання дітей в якості довірених осіб;

    • крики;

    • непослідовність;

    • присоромлення дитини;

    • використання дітей у конфліктах між батьками;

    • “торгівельна” поведінка одного з батьків щодо любові до дитини;

    •  

  • економічне насильство:

    • незадоволення основних потреб дитини;

    • відмова чи зволікання у виплаті аліментів;

    • занижений розмір державної допомоги одиноким матерям та багатодітним сім‘ям;

    • повна відмова дитині в грошах;

    • контролювання дитини за допомогою грошей;

    • протрачання сімейних грошей;

    • відмова дитині у підтримці;

    • використовування дитини як засобу торгу при розлученні;

    • нав‘язування дитині економічно обмеженого способу проживання без існуючої для цього необхідності;

примушування дитини важко працювати.

 

ЯК ЗАПОБІГТИ ДИТЯЧИМ ПСИХОЛОГІЧНИМ ТРАВМАМ

 

Починаючи з першого моменту життя, дитина шукає любові і підтримки своїх батьків. Видатний психолог Еріх Фром виділив два напрямки впливу батьків на життя дитини: турбота про задоволення її фізичних потреб та ставлення до дитини, що визначає її любов до життя. Коли батьки добре ставляться до дитини, це допомагає їй зрозуміти, що життя пре­красне, що добре бути хлопчиком чи дівчинкою.

Виховання дітей потребує терпіння, самовіддачі та внутрішньої стабільності, стверджує спеціаліст з вивчення психічних травм дитини Тіна Грімберг. Крім того, дуже важли­во знати, які наслідки в душі дитини залишають наші вчинки, агресивна поведінка, необережні висловлювання. Коли розсер­джена, а інколи розлючена мати кричить своєму п'ятирічному синові: «Я вб'ю тебе!» або «Ти зробив погано, я не люблю те­бе», або «Я ніколи більше не дозволю тобі кататися на велоси­педі!», вона не усвідомлює, якими можуть бути наслідки її слів. Адже все це вона говорить людині в кілька разів меншій за зро­стом та вагою - дитині, що сприймає слова цього велетня (а надто коли це батько) всерйоз, вірить йому, лякається, можли­во, на все життя.

Які ж види поведінки дорослих можуть спричинити психологічну травму дитини?

Перш за все, це відмова у визнанні, невіра в дитину, неприйняття її. Наприклад, у сім'ї до одного з дітей часто ста­вляться не так, як до його сестер та братів: «Ось Ігор у нас гар­ний хлопчик, а ти, незграбо, постійно потрапляєш у якісь при­годи...» А такою пригодою може бути всього-навсього розбита склянка або розлите молоко. А душа дитини в цей момент гли­боко травмується.

Приниження - постійне джерело психологічних травм. Як часто батьки опускають дитину з більш високого рівня самооцінки на більш низький простими словами: «дурень», «телепень», «бовдур»... Особистість знецінюється. Особливо небезпечно робити це в присутності сторонніх. У всіх випадках травмування такі слова -„ярлики" глибоко прони­кають у душу дитини. У неї з'являються оціночні судження: «Я погана», «Я нерозумна», «Нікому я не можу подобатися». Спо­чатку дитина думає так про себе зрідка, потім все частіше, по­тім це перетворюється у впевненість та стає нормою поведінки. Навколишні ж бачать нас в звичайній мірі так, як ми самі бачи­мо себе.

Емоційне ігнорування. Скільки батьків вва­жають, що суворе виховання підготує дитину до суворого жит­тя. І тому часто відмовляють дитині в співчутті та турботі, не обіймають її, не голублять, не цілують і не розмовляють з нею.

На жаль, у нас ще існують такі психологічні моделі сто­сунків між людьми, за яких ми не кажемо дитині: «Яке щастя, що ти у мене є!», «Як я тебе люблю!», «Ти у мене найкращий».

 

Що ж відбувається з дітьми, що страждають від пси­хологічних травм?

У таких дітей можуть з'явитися затримки в розвитку мо­торних та мовних умінь, розвитися апатія та байдужість. Як відмічає Тіна Грімберг, у травмованих психологічно малюків нерідко спостерігається порушення сну, а іноді може виникну­ти нудота та блювання. У них розвиваються так звані «дурні» звички - смоктання пальця, спроби кусатися, розкачування, розлади в їжі, істерія.

Серед різних видів психологічного травмування спеціалі­сти виділяють словесні образи по відношенню до дітей. Во­ни сприяють розвитку певного ставлення дитини до самої себе, агресивності, бажання заподіяти шкоду собі та іншим людям.

Психологічно травмовані діти часто справляють враження злих, нещасних. Нерідко вони навіть відчувають потребу втек­ти куди-небудь.

На жаль, нерідко травмування дитини вдома супрово­джується її травмуванням у школі. Дитина готова бачити в учителеві замісника батьків, ставитись до нього з довірою. І коли вчитель поводить себе по відношенню до дитини негатив­но, по-насильницьки, то це ще більше поглиблює й без того глибокі сімейні травми. Психологічні травмування в школі мо­жуть відображатися у таких діях: словесні образи та принижен­ня; обзивання дитини; доведення дитини до сліз криком; поту­рання по відношенню до дітей, які знущаються над іншими; використання домашнього завдання як покарання тощо. Ми часто не замислюємося над тим, що відчуває дитина, коли пуб­лічно обговорюється або проявляється її неуспіх.

 

Виявляється, що дитина відчуває себе в безпеці, якщо вона знає про настрої матері та батька.  А ми часто не звертаємо уваги на дитину і не вважаємо за потрібне розповідати їй про себе. Існує таке уявлення, що дитині не обов'язково знати про наші непри­ємності. А, виявляється, значно краще переживати прикро­щі разом, допомагаючи один одному. Це допомагає підтри­мувати партнерські стосунки у сім'ї, відвертаючи  страхи у дитини.

                   Наслідки жорстокого поводження з дітьми

Всі види жорстокого поводження з дітьми наносять глибокі шрами. Деякі з цих шрамів можуть бути фізичними, але емоційні травми не менш важливі, вони мають довгострокові наслідки, впливають на все життя, порушують душевне здоров'я дитини, спотворюють самосвідомість, пригнічують здатність мати здорові стосунки з іншими людьми, здатність нормально функціонувати вдома, в школі або на роботі.

Відсутність довіри до оточення, проблеми побудови відносин з оточуючими. Якщо ви не можете довіряти власним батькам, кому взагалі ви можете довіряти? Насильство з боку батьків руйнує базис майбутніх міжособистісних стосунків. Якщо відсутній базис батьківської любові, довіри, поваги - то вкрай складно навчитися довіряти іншим людям, або навіть зрозуміти, хто з них заслуговує на довіру. Це може привести до страху перед відносинами або прихильностями, через побоювання піддатися суворому контролю або насильству. Це також може привести до нездорових відносин через відсутність досвіду нормальних міжособистісних відносин.

Основні почуття знецінюються або спотворюються. Якщо дитині не говорили в дитинстві знову і знову, що вона розумниця, що вона гарна, спритна, сильна, кохана і все на світі зможе - пізніше їй вкрай складно повірити в це. Така людина схильна до низької самооцінки, не прагне отримати гарну освіту, погоджується на низьку оплату за свою роботу, бо не вірить, що може щось більше або варта чогось більшого. Особливо глибокі психічні травми у дітей, які перенесли сексуальне насильство: ярмо сорому, невпевненості в собі і недовіри оточуючим - переслідує таких людей до старості.

Проблеми з проявами емоцій. Діти, які зазнали хронічного насильства, не мали можливості безпечно виражати свої емоції. В результаті, емоції спотворювалися. Дорослими, ці люди відчувають напади незрозумілої тривоги, депресії або гніву. Щоб придушити в собі ці тяжкі відчуття вони нерідко вдаються до алкоголю або наркотиків.

 

 

 

                                                  П О Р А Д И  Б А Т Ь К А М

 

Як розпізнати власну неналежну поведінку

Що робити, якщо ви раптом впізнали в описаних ситуаціях свою дитину, що робити, якщо ви і є цей агресор? Ви хочете це виправити? Ви відчуваєте гнів, розчарування, і не знаєте куди звернутися? Виховання дітей є однією з найбільших життєвих проблем, і може викликати гнів і розчарування у людей з самим загартованим характером. Якщо ви виросли в сім'ї, де лайка, крик або фізичне насильство було нормою, ви можете просто не знати інших способів виховання своїх дітей. Визнання наявності своєї проблеми є основним кроком до отримання допомоги. Якщо ви самі піддавалися жорстокому поводженню, ви знаєте як важко зараз вашим дітям. Можливо, вас  несправедливо і жорстоко карали, а мати була занадто п'яна, щоб приготувати вечерю. Можливо, для ваших батьків було нормою обзивати вас дурнем, незграбним матрацом або нікчемною дитиною. Можливо, ваш батько регулярно бив матір у вас на очах. Ми - дорослі, і у нас є можливість озирнутися назад. Ми можемо усвідомлювати і виправляти ситуацію. Перечитайте розділи вище, і подумайте, що з цього ви робите? Що з цього ви пережили самі, коли були дитиною? Нижче наведено список симптомів, що вказують на те, що ви перетнули лінію добра і зла, і чините зі своїми дітьми жорстоко і неналежно.

                   Як дізнатися, що Ви самі перетнули межу?

• Ви не можете зупинити свій гнів. Ви іноді трясете дитини, або шпурляєте її. Ви кричите на неї на всю горлянку, і не можете зупинити себе.

• Ви відчуваєте емоційну відчуженість від своєї дитини. Ви нерідко відчуваєте себе настільки перевантаженим, що у Вас немає ніякого бажання займатися дитиною. День йде за днем, і ви просто хочете, щоб в будинку була тиша, щоб дитина просто залишила вас у спокої.

• Задоволення повсякденних потреб вашої дитини здається вам неможливим. Якщо у вас не виходить щодня сповивати дитину, годувати або відводити в школу - це ознака того, що ситуація виходить з під контролю.

• Інші люди висловлюють стурбованість ситуацією у вашій родині. Це може викликати у вас гнів щодо них, ви можете вважати, що це не їхня справа. Можливо ви маєте рацію. І все ж, уважно обдумайте те, що вони говорять. Чи не є їх претензії справедливими?

Як розірвати порочне коло жорстокого поводження з дітьми?

Якщо ви зазнали жорстокого поводження в дитинстві, то поява власних дітей може викликати у вас забуті спогади і почуття. Це може статися відразу після пологів, або набагато пізніше. Ви можете бути шоковані або пригнічені тим, що не здатні більше контролювати свій гнів. Однак знайте, ви можете вивчити нові способи управління своїми емоціями та зламати старі порочні шаблони. Пам'ятайте, що ви - найважливіша людина в світі вашої дитини. Це серйозна причина, щоб змінитися, і ви не будете самотні на цьому шляху - вам доступні допомога і підтримка.

Декілька порад

• Дізнайтеся, що є нормою в кожному віці дитини, а що ні. Читайте книги по вихованню дітей. Якщо ви будете мати вірні знання, то не будете вимагати неможливого від своєї дитини, і це допоможе вам уникнути розчарування і гніву на звичайну поведінку дитини. Наприклад, новонароджені зовсім не повинні спати всю ніч без їжі, а малюки просто не можуть спокійно сидіти на одному місці довгий час.

• Освоюйте нові батьківські навички. Мало стримувати негативні емоції, мало знати, як не слід чинити - вкрай важливо знати, що слід робити замість всього цього. Почніть з вивчення правильних методів виховання, і встановлення чітких правил і меж для ваших дітей. Класи для батьків, книги і семінари є лише деякими способами отримання цієї інформації і цих навичок. Ви також можете звернутися за допомогою до інших батьків, нерідко саме від них можна отримати дивно прості і дієві поради і рекомендації.

• Подбайте про себе. Якщо ви самі не отримуєте достатнього відпочинку і підтримки, або відчуваєте себе розбитим і втомленим, то ви набагато легше зможете піддатися гніву. Недосипання, настільки часте серед батьків маленьких дітей, робить вас більш дратівливим і втомленим - а це саме те, чого ви намагаєтеся уникнути.

• Отримайте професійну допомогу. Розірвати коло сімейного насильства може бути дуже важко. Якщо ви не можете зупинити себе, незважаючи на всі зусилля - знайте, прийшов час звернутися за допомогою до професіоналів. Це психотерапія, школа батьків або консультація психіатра. Це іноді нелегко усвідомити і нелегко зробити. Зберіть волю в кулак і зробіть це, нагородою вам буде вдячність і любов власних дітей.

• Дізнайтеся, як можна контролювати свої емоції. Перший крок до досягнення цього контролю - усвідомлення того, що негативні емоції існують. Якщо Ви самі зазнали жорстокого поводження в дитинстві, то у вас можуть бути серйозні труднощі зі спектром емоцій. Коли ви були дитино, ви, можливо, заперечували або придушували їх, і тепер вони вихлюпуються без вашого контролю.

Як допомогти чужій дитині, якщо ви помітили, що вона піддається жорстокому поводженню в сім'ї?

Що потрібно робити, якщо у вас є підстави підозрювати, що якась конкретна дитина піддається жорстокому поводженню в своїй родині? Як ви можете вплинути на ситуацію? Або як реагувати, якщо дитина безпосередньо звернулася до вас за допомогою і захистом від цієї ситуації? Ви можете бути розгублені або пригнічені, зіткнувшись з такою ситуацією, і це абсолютно нормально. Жорстоке поводження з дітьми - вкрай складна тема, її дуже важко усвідомити і ще важче змінити.

Однак, вам слід пам'ятати, що якщо у вас вийде зупинити жорстоке поводження з дитиною - ви зможете круто змінити її подальшу долю в позитивну сторону. При розмові з потерпілою дитиою краще, що ви можете зробити - це спокійно запевнити її у вашій беззастережній підтримці. Якщо ви не можете знайти потрібних слів - нехай за вас говорять ваші справи. Пам'ятайте, що жорстоке поводження - надзвичайна травма для дитини. Ваше завдання - заспокоїти дитину і надати максимальну підтримку і допомогу.

 

                    Поради з ведення розмови з потерпілою дитиною

• Уникайте заперечення, проявів сумнівів, і зберігайте спокій. Новина про жорстоке поводження з дитиною може здатися вам неправдоподібною, може шокувати і засмутити вас. Однак якщо ви покажете дитині свою недовіру, шок або заперечення того, про що вона говорить - дитина може негайно злякатися, замовкнути і ви втратите всякий подальший контакт з нею. Будьте настільки спокійні і настільки співчутливі, наскільки вмієте.

• Не допитуйте. Нехай дитина розповість вам сама, своїми словами про те, що сталося. Не допитуйте дитини, не ставте навідних запитань. Це може заплутати і схвилювати дитину, і утруднити її подальшу розповідь.

• Переконайте дитину в тому, що вона абсолютно не винуватиа. Розповідати про такі речі - вкрай складно для дитини, вона нерідко відчуває за собою провину за подію, або за те, що вона розповідає вам це. Вкрай важливо переконати її в протилежному: дитина не винна в події, і вона вчинила сміливо і правильно, розповівши вам про це.

• Безпека понад усе. Якщо ви відчуваєте, що ваша безпека або безпека дитини виявиться під загрозою, якщо ви спробуєте втрутитися, залиште цю роботу професіоналам. Ви можете бути куди більш корисні після втручання професіоналів, ваша підтримка в подальшому може бути вкрай важлива для дитини.

Повідомте органам опіки або поліції про жорстоке поводження з дитиною

Якщо ви підозрюєте, що дитина піддається насильству в сім'ї, вкрай важливо дати можливість професіоналам допомогти цій родині. Багато людей бояться заявляти в поліцію, інші не хочуть втручатися в життя інших сімей.

Існує безліч відмовок, якими свідки сімейного насильства виправдовують свою бездіяльність.

• Я не хочу втручатися в справи чужої сім'ї. Наслідки жорстокого поводження з дітьми отруюють все майбутнє життя цій дитині, впливають на майбутні відносини з іншими людьми, пригнічують почуття власної гідності, і, на жаль, збільшують ризик насильства в сім'ї, яку створить така людина, коли виросте. Допоможіть розірвати порочне коло насильства над цією дитиною, яке калічить долі кількох поколінь поспіль.

• Що, якщо я зруйную чиюсь сім'ю? Пріоритет служби захисту дітей складається в збереженні початкової сім'ї. Постановка сім'ї на облік як неблагополучної - зовсім не означає автоматичного вилучення дитини з сім'ї в дитячий будинок, крім випадків явної загрози життю і здоров'ю дитини. Спочатку батькам надається всіляка підтримка і безліч шансів змінитися.

• Якщо я зроблю анонімний дзвінок - цим батькам все одно стане відомо про мене. Анонімність людини, яка повідомляє про проблему, є пріоритетним завданням. Від вас не потрібно ніякої документації. Агресор ніяким способом не зможе обчислити, хто саме повідомив органам опіки про випадок неблагополуччя в сім'ї.

• Мене ніхто не стане слухати. Роби, що повинен, і будь що буде. Краще спробувати і помилитися, ніж нічого не робити і потім шкодувати. Занадто багато поставлено на кін - життя, здоров'я та безпеку дитини. Це варто того, щоб ризикнути.

                 Міфи і факти про жорстоке поводження з дітьми

Твердження № 1: Жорстоке поводження - це тільки коли батьки б'ють дитину.

Факт: Фізичне насильство є лише одним з видів жорстокого поводження з дітьми. Зневага і емоційне насильство можуть бути настільки ж руйнівними для дитини, а їх менша помітність - значно знижує шанс втручання в ситуацію третіх осіб і виявлення проблеми.

Твердження № 2: Тільки погані люди жорстоко поводяться зі своїми дітьми.

Факт: Незважаючи на гадану очевидність такої думки, світ все ж не ділиться на «чорне» і «біле». Не всі ці батьки шкодять своїм дітям навмисно. Багато з них самі стали жертвами насильства в дитинстві, і просто копіюють цю модель поведінки на своїх дітях. Інші страждають від психічних захворювань, або від наркотичної залежності.

Твердження № 3: Жорстоке поводження з дітьми ніколи не трапляється в «хороших» сім'ях.

Факт: Жорстоке поводження з дітьми трапляється не тільки в бідних сім'ях або поганих районах. Ця проблема лежить поза расових, економічних або культурних кордонів. Є деякі сім'ї, що здаються всім зразковими, однак за дверима їхніх домівок ховаються дуже непривабливі речі.

Твердження № 4: Більшість дітей страждає від рук незнайомців.

Факт: Насильство з боку незнайомих людей трапляється, проте в більшості випадків агресором є член сім'ї або найближчий друг сім'ї.

Твердження № 5: З дітей, які зазнали жорстокого поводження, завжди виростають жорстокі люди.

Факт: Так, ці діти знаходяться в групі ризику, і нерідко несвідомо відтворюють модель жорстокого поводження на власних дітях. З іншого боку, багато дорослих, які пережили жорстоке поводження в свою адресу, мають дуже сильну мотивацію уберегти власних дітей від того, через що пройшли вони самі, і тому стають відмінними батьками. 

 

      Проблема насильства щодо дітей ускладнюється соціально-економічною нестабільністю у суспільстві: у нашій країні відомо про існування неповних і проблемних сімей, де дорослі постійно перебувають у пошуках роботи, шматка хліба для себе і своїх дітей, iз них — близько третини сімей офіційно вважаються неблагополучними.

      Але психологи зазначають: жорстоке поводження з дітьми — це дуже часто результат того, що самі батьки в дитинстві страждали від насильства в родині. Іноді вони намагаються виправити власні помилки і використовують для цього своїх дітей, як мішень. І цей сценарій може повторюватись декілька поколінь. Часто трапляється й таке, що в людини ще не сформувалися відчуття батьківської відповідальності. Від незнання того, як поводитися з дитиною в тій чи іншій ситуації, людина стає агресивною і всі проблеми вирішує одним способом — образами або побиттям.

      Існує доволі поширена думка, що насильство трапляється лише в родинах, які живуть у злиднях або де батьки алкоголіки чи наркомани. Таке уявлення є не зовсім правильним. Із досвіду працівників «Телефону довіри» відомо, що жорстоке ставлення до дітей трапляється і в абсолютно благополучних та, на перший погляд, ідеальних сім'ях. Але, незважаючи на те, де і в яких родинах трапляються випадки насильства, наслідки поганого ставлення батьків до дітей однакові. Ставши дорослими, діти, що страждали від жорстокого до них ставлення, як правило, переносять це насильство на оточуючих, і, в першу чергу, страждає їхня родина. А вже їхні діти як найбільш незахищена категорія стають жертвами. Модель «агресоржертва» повторюється знову і знову. Як це не парадоксально, але найбільший ризик нехтування потребами дитини виникає саме у тих батьків, чиє дитинство минуло в умовах насильства і зневаги.

      Діти, які зазнають психологічних та фізичних травм внаслідок жорстокого з ними поводження, стають потайними та агресивними, нікому не довіряють, особливо дорослим. Дитина, як правило, починає гірше вчитися, не бере участі у шкільних справах, погано спить, а іноді навіть тікає з дому. Вона боїться гніву батьків і не знає, до кого їй можна звернутись, з ким поділитись своїми проблемами. У такій ситуації екстрена телефонна психологічна допомога для багатьох постраждалих дітей є справжнім порятунком.

      Попереджати насильство в українських сім'ях зобов'язані спеціальні органи виконавчої влади, дільничні інспектори й співробітники Кримінальної міліції у справах неповнолітніх, органи опіки і опікування, спеціальні установи для жертв насильства в сім'ї (кризові центри), центри медико-соціальної реабілітації жертв насильства в сім'ї й правоохоронна система в цілому. Право дитини на захист від усіх форм насильства гарантує стаття 10 Закону України «Про охорону дитинства», в ній, зокрема, вказується, що дитина має право особисто звертатися у відповідні структури по захист.

      Номер Всеукраїнської дитячої лінії «Телефон довіри», за яким будь-яка дитина може звернутися по допомогу, наприклад, є на шкільних зошитах, наклейках, плакатах, котрі розвішані у школах, записаний у пам'ять таксофонів нового зразка (Телекарт), з яких можна телефонувати без картки. Загалом послуги цiєї служби є безплатними на всій території України, якщо телефонувати з домашнього або мобільного телефону, а також з таксофону.

      Працівники служби надають невідкладну психологічну допомогу дітям та підліткам, а також усім, хто опинився в кризовій ситуації і потребує допомоги. Це реальна підтримка для тих, хто почувається самотнім і не бачить виходу з ситуації.

      Всеукраїнська дитяча лінія «Телефон довіри» працює за сприяння Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, Державного інституту проблем сім'ї та молоді, Представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та ЗАТ UTEL.

      Зателефонувавши на її номер, діти та підлітки мають можливість обговорити проблеми та складні питання, які виникають у взаєминах із батьками, вчителями, однолітками, поділитись переживаннями, що хвилюють, отримати кваліфіковану допомогу та необхідну інформацію. Телефонують і батьки, інші родичі підлітків, яких турбують різні питання щодо майбутнього їхніх дітей, побудови взаємостосунків, проблем здоров'я тощо. До того ж працівники зберігають повну конфіденційність: ім'я, прізвище, адресу та інші дані дитина може повідомити лише тоді, коли сама захоче. За весь період роботи на Всеукраїнську дитячу лінію надійшло 14 966 дзвінків, на які надано консультації майже 10 тисячам українців.

      Консультанти «Телефону довіри» можуть допомогти окремим людям, але вони, на жаль, не спроможнi вирішити загальної проблеми існування насильства в сім'ї. Для запобігання жорстокому поводженню з дітьми в родинах необхідно створити в державі умови, які дали б змогу дітям індивідуально розвиватися, вільно мислити та чинити. Треба проводити з батьками освітню програму відносно важливості морального розвитку дитини. Також необхідне створення системи допомоги сім'ям та програми законного втручання на ранніх етапах скоєння насильства, щоб зробити життя дітей безпечнішим.

 

Правовий захист

від насильства  над  дітьми в сім'ї

 

Організація Об‘єднаних Націй прийняла низку документів – декларацій,

конвенцій та інших документів, які при прийнятті їх окремими державами допомагають визначити та долати різні види дискримінації та насильства щодо особистості. Так наприклад,  у Декларації ООН "Про викорінення насильства по відношенню до жінок'' , до якої приєдналася і Україна, вказується, що насильства можна віднести таке:

  • фізичне, сексуальне та психологічне насильство, яке має місце у сім’ї, включаючи побиття, сексуальне примушування по відношенню до дівчат у сім’ї, насильство, що пов‘язане з посагом, зґвалтування жінки чоловіком, пошкодження жіночих статевих органів та інші традиційні дії, які завдають шкоди жінці, а також позашлюбне насильство та насильство, що пов’язане з експлуатацією;

  • фізичне, сексуальне та психологічне насильство, яке має місце у суспільстві взагалі, включаючи зґвалтування, сексуальне примушування, сексуальне домагання та залякування на роботі, в освітніх закладах та в інших місцях, торгівлю жінками та примушування до проституції;

  • фізичне, сексуальне та психологічне насильство з боку або при потуранні держави, де б це не відбувалося.

 

Отже, до Міжнародних правових документів, які спрямовані  на подо­лання насильства над людьми відносяться:

- Декларація прав людини, 1948 р.;

- Конвенція про боротьбу з торгівлею людьми та з експлу­атацією проституції третіми особами, 1950 р.;

- Декларація про політичні права жінок, 1953 р.;

- Декларація ООН про ліквідацію всіх форм расової дис­кримінації, 1963 р.;

- Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, 1966р.;

-  Міжнародний пакт про економічні, соціальні та культур­ні права, 1966 р.;

- Декларація ООН про ліквідацію дискримінації по відно­шенню до жінок, 1967 р.;

- Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації по відношенню до жінок, 1979 р.;

- Конвенція МОП 156 про рівні відношення та рівні мож­ливості працюючих чоловіків та жінок, 1981 р.

- Загальна декларація прав людини, 1984 р.

-  Конвенція про права дитини, 1989 р.

- Декларація про  викоріненні  насильства над жінками, 1993 р.

-  Зобов'язання, взяті Україною після Четвертої Всесвітньої конференції ООН з питань становища жінок, 1995 р.

-  Пекінська декларація Всесвітньої конференції зі станови­ща жінок, 1995р.

 

На національному рівні в Україні прийнято ряд законо­давчих та нормативно-правових актів, які захищають люди­ну від насильства в сім'ї, а також регламентують діяльність правоохоронців щодо попередження та припинення насильства в сім'ї.

Конституція України є тією юридичною базою, норми якої визначають та гарантують охорону і захист прав, свобод та інтересів сім'ї та людини. Це такі статті Конституції України як: право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань (ст.27);  ніхто не може зазнавати втручання в його особисте та сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституці­єю України (ст.32);  право на звернення до державних інституцій (ст.40);  право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (ст.41); право на житло (ст.47); принцип рівності кожного подружжя у правах і обов'яз­ках в шлюбі та сім'ї (ст.51);  права та свободи людини й громадянина захищаються судом (ст.55); право знати свої права та обов'язки (ст.57).

Кодекс про шлюб та сім'ю України визначає сферу сі­мейних та родинних відносин. Ним передбачені відповідні пра­вові гарантії з охорони й захисту прав та інтересів сім'ї, регу­люється порядок вирішення спорів між подружжям, батьками та дітьми, іншими членами родини, а також визначені правові наслідки щодо недотримання ними своїх обов'язків.

Законодавством закріплено перелік органів і установ, які займаються попередженням жорстокого поводження з дітьми та приймають заяви про такі випадки:

-    служба у справах сім'ї, молоді та спорту;

-    кримінальна міліція у справах неповнолітніх органів внутрішніх справ;

-    органи опіки і піклування;

-    кризові центри;

-    органи виконавчої влади,

-    органи місцевого самоврядування, і інші державні органи.

 

Представники цих органів приймають усні або письмові заяви про випадки жорстокого поводження з дітьми, випадки насильства над дітьми або про погрози щодо їх вчинення.

Кодексом України про адміністративні правопору­шення передбачено відповідальність за адміністративні пору­шення, що загрожують громадському порядку й громадській безпеці та які можуть бути вчинені в побутовій сфері. До учас­ників таких правопорушень застосовуються: ст. 173 КУпАП, ст. 182 КУпАП, ст. 180 та 184 КУпАП.

15 листопада 2001 року в Україні прийнято Закон «Про попередження насильства в сім'ї».

7 червня 2003 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністратив­ні правопорушення щодо відповідальності за вчинення насильс­тва в сім'ї або невиконання захисного припису» (ст. 173.2 КУ­пАП).

 

На жаль в Україні сьогодні таке явище, як насильство в сім’ї та кривдництво дітей, не завжди стоять у центрі уваги громадськості. Це не від зменшення таких явищ, а затемнення їх тими подіями, які привертають до себе більше уваги у соціополітичному житті країни. Це є притаманним для історії, а без розуміння цього ми приречені повторювати її. Адже історія насильства це зміна соціальних поглядів на ті чи інші явища, які супроводжують людину, якими вони є правильними чи хибними. Тому соціальні працівники, служби у справах неповнолітніх, кримінальна міліція, органи охорони здоров’я, органи опіки та піклування повинні тримати у центрі уваги усі проблеми, усі фактори, що впливають на розвиток дітей та підлітків, враховуючи їхнє оточення а також виробляти та вдосконалювати професійні навички, які допоможуть їм працювати для позбавлення гноблення у сім’ї та суспільстві, враховуючи їхнє оточення. Звичайно, одним із визначальних чинників формування в Україні соціальної політики, системи соціальної допомоги і обслуговування населення є кадрове забезпечення. Численні заклади соціальної сфери потребують дедалі більше фахівців різного профілю і рівнів сучасного типу, здатних враховувати і опиратися на соціальні та економічні реформи, ефективно діяти в сучасних умовах розвитку суспільства, вміло вивчати та ефективно застосовувати перевірений життям вітчизняний та зарубіжний досвід соціальної роботи.

Дитинство – найважливіший, самобутній і неповторний період у становленні особистості. Саме в цей час дитина формується фізично, психічно й інтелектуально, набуває необхідних знань, умінь, навичок. І саме в цей період вона потребує найбільшої уваги і захисту. Тож державні органи повинні більше приділяти увагу до сімей, у яких є маленькі діти, проводити з батьками співбесіди.

У разі необхідності, дорослі можуть звертатись за порадами безпосередньо до практичного психолога та адміністрації закладу дошкільної освіти, а також залишати звернення на сайті ЗДО.

002.jpg

Увага! Інформація щодо діяльності Національної                         дитячої горячої лінії

аа.PNG
бб.PNG

                                        Експрес-курс проти паніки.

            Як залишатись урівноваженим під час пандемії

 

                                                                        СВІТЛАНА СЕРГЄЄВА,експерт з питань корпоративної

                                                                                                                культури, event-продюсер

 

Дізнайтеся

  1. Як визначити, наскільки на вас впливає загальна паніка

  2. Що робити, аби зберігати внутрішню рівновагу

  3. Як надати першу психологічну допомогу

  Ситуація з коронавірусом і масова істерика через нього ставлять перед нами нові завдання. Захищайте не лише слизові від інфекцій, а й мозок — від «промивання», психіку — від невидимої атаки.

   Ступінь вашого особистого психологічного захисту впливає і на професійну кар’єру, і на здоров’я нервової системи, і на тривалість та якість життя в цілому. Зараз усі ми перебуваємо в умовах, коли необхідно тверезо поглянути на ситуацію, щоб захистити себе, близьких і колег.

   Довідайтеся, наскільки масовий психоз торкнувся особисто вас, як зберегти дзен в епіцентрі інформаційного шторму та як буквально за хвилину відбити будь-яку панічну атаку.

Подаємо кілька дієвих порад для самозахисту.

  Дотримуйтеся правил інформаційної гігієни

Що менше часу та енергії ви витрачаєте, щоб «обробити» непотрібну інформацію, то більше ресурсів у вас залишається для важливих справ. Піклуйтеся про себе та зберігайте продуктивність роботи навіть в умовах пандемії — коли здається, що світ збожеволів.

  Щоб керувати ситуацією, спершу захистіть себе, відтак — рідних і колег. Але діяти треба невідкладно. Пропоновані нижче вправи обов’язкові навіть при нульовому рівні паніки. Це — базовий захист. 

Збалансуйте раціон для мозку.

   Якщо ми часто читаємо, а тим паче чуємо та бачимо щось, то це глибоко «записується» в нашу підсвідомість. Коли багаторазово повторювати рейтингові висновки, це переконує нас у правдивості не тільки фактів, а й домислів.       Пригадайте, скільки разів за цю весну ви чули й читали про летальні випадки, коронавірус, неминучі масові звільнення, світову змову та кару небесну. Наша психіка сприймає ці повторення як загрозу, намагається захиститися й контролювати ситуацію.

Ви вперше працюєте дистанційно.

   Наприкінці першого ж дня хтось із колег активно скаржиться на величезну кількість сміття через перебування вдома. До карантину завдяки харчуванню на роботі він мав утричі менше коробок, пластику й поліетилену вдома. Колеги озираються й помічають у себе в домівках таку саму проблему. Увесь колектив переймається істерикою через проблему утилізації сміття, шукаючи інформацію в інтернеті. Google пропонує купу ресурсів на цю тему — й дедалі більше. За кілька тижнів ваш колектив буде переконаний: уся планета лише те й робить, що опікується сміттєвою проблемою, а наша Земля — на межі катастрофи.

   Звісно, що ситуацію з коронавірусом некоректно порівнювати з утилізацією сміття. Але ліпше сконтактувати через соціальні мережі з постраждалими від вірусу, аби дізнатися правдиві факти. Утім, це видається надто складним. А зрозуміти природу самого вірусу — ще складніше. У результаті більшість людей продовжують скролити хроніки пандемії. Така вдавана «звітність» дає мозку ілюзію контролю.

  Насправді ж ця ілюзія тільки шкодить — посилює стресову реакцію, яка не отримує виходу. Більшість тривожних новин не додають ані знань, ані вмінь.

Зате вони споживають наші енергетичні ресурси та лише розбурхують тривожність.

   Почніть читати новини на ноутбуку, а не на смартфоні. Що менший екран, то більше навантаження на мозок. Окрім того, ноутбук складніше взяти із собою та переглядати стрічку, коли заманеться. Дотримуйтеся цієї умови, і ви одразу ж помітите, що читаєте новини рідше та усвідомленіше.

Підтримуйте здоровий емоційний стан

   Щоб відволіктися від тривожних новин, звузьте масштаб та знизьте градус. Послухайте корисні професійні курси чи поцікавтеся лайфхаками, що якраз на часі. Наприклад, почитайте, як вихователю-методисту вдалося реалізувати актуальну ідею попри ситуацію з карантином — організувати роботу над проєктом річного плану роботи за допомогою онлайн-сервісів, провести семінар для педагогів онлайн тощо. Такі матеріали більше відповідають головній меті споживання інформації — поліпшити власну майстерність у певному аспекті або вирішити якусь проблему. Цим вони виграють у інформаційного фастфуду.

   Якщо тривога не відступає, переключіть увагу — читайте книги, дивіться фільми, які пропустили через дедлайни. «Відвідайте» віртуальну виставку тощо. Головне — матеріалізуйте в думках щось, окрім паніки. Це обов’язковий елемент інформаційної гігієни.

Перевіряйте інформацію

   Не репостіть у соцмережах усе підряд. У період паніки друзі та приятелі «другого кола» часто просять поширити дивні повідомлення, наприклад, із масонським підґрунтям коронавірусу, попередженням про хімічну повітряну атаку тощо. Фільтруйте сумнівні пропозиції. Не соромтеся відмовити — прямо повідомте, що не публікуєте неперевірену інформацію. Натомість завжди самі перевіряйте джерело інформації, що вас непокоїть. ЗМІ та блогери крадуть одне в одного не лише факти, а й фейки.

  Коли сумніваєтесь у правдивості відеоролика, придивіться до деталей. Зверніть увагу на вивіски, архітектуру, одяг людей у кадрі, погоду. Перед вами точно фейк, якщо ці дрібниці суперечать легенді.

Фільтруйте власне інформаційне поле

  Серйозно модеруйте особисте інфополе. Залиште друзями в соціальних мережах лише тих, із ким маєте дружні взаємини або ким захоплюєтесь. А серед груп і ресурсів відстежуйте ті, які надають важливі й корисні знання. Все інше лише забирає ваші сили й час.

Щоб очистити особистий інфопростір від сміття, не гаяти час на рекламу й уникнути нудних інтернет-розсилок, скористайтеся таким алгоритмом дій:

 

  • відпишіться від каналів та розсилок, які —
    – нецікаві вам більше;
    – нові, але непотрібні;
    – сповнені зайвою інформацією;

  • установіть віртуальний блокувальник реклами і в смартфоні, і на ноутбуку, і на робочому комп’ютері. Для будь-якого браузера на комп’ютері підійде uBlockOrigin, а розширення Ghostery ще й не дозволятиме системам збирати ваші персональні дані. На мобільних девайсах із різними операційними системами допоможуть додатки, як-от: Adblock Fast або Free Adblocker Browser;

  • перегляньте цікаві вам email-розсилки за допомогою сервісу unroll.me та через функцію the Rollup налаштуйте час, коли бажаєте їх отримувати, щоб вони не відволікали від важливих справ.

 

  Уникайте психологічно складних новин, коли ви особливо вразливі: рано вранці, безпосередньо перед сном або в моменти, коли ви голодні, не виспалися, стомилися, стривожені або засмучені.

  Не беріться читати новину одразу ж, коли побачили її. Щоб не залипати у не надто важливих новинах, додавайте цікаві статті та відео в закладки браузера.

   Через кілька годин половина закладок уже не цікавитимуть вас.

  Скористайтеся лайфхаками

 Поставте собі мету — повсякчас відповідати за власну внутрішню рівновагу. Маємо кілька порад, як ліпше допомогти в цьому собі та іншим.

Профілактика малюнком. Подумайте про те, що вас тривожить зараз найбільше, і «вихлюпніть» ламані лінії на будь-якому аркуші паперу. Відтак глибоко вдихніть і заокругліть кожен ламаний кут олівцем, фарбами, фломастерами чи навіть кульковою ручкою. Так ви мінімізуєте ризик скандалів, вибухів гніву та уникнете необдуманих висловлювань.

Дихальні вправи. 

   Залучіть усіх рідних. Якщо кожен хоча б кілька разів на день виконуватиме ці вправи, то отримає сам і подарує іншим більше користі, адже матиме свіжі ідеї та врівноважену психіку.

Відтак попрактикуйте з колегами онлайн, проведіть своєрідний тренінг:

  Дихайте повільно. Зробіть повільний вдих, полічіть до восьми — затримайте дихання на вісім секунд і повільно видихніть. Повторіть сім разів.

  • Дихайте діафрагмою, як співаки. Повільно вдихніть через ніс і наповніть повітрям живіт під діафрагмою. Затримайте дихання, відтак випускайте його зі звуком «с», немов повітряну кульку. На видиху розслабляйтеся. Повторіть від 10 до 15 разів. Тепер виконайте вправу ще раз, але випускайте звук уривчасто. Аби додати позитивних емоцій, скористайтеся й іншими приголосними, як-от: першими літерами імен рідних, абревіатурами улюблених фільмів тощо.

  • Вдихайте й видихайте через різні ніздрі. Піднесіть до носа вказівний і великий пальці будь-якої руки. Прикрийте одним пальцем ліву ніздрю, вдихніть через праву, затримайте дихання та видихніть через ліву, прикривши при цьому праву ніздрю. Повторіть вправу навпаки. Важливе парне повторення. Ця вправа стимулює мозок, тому не варто її виконувати перед сном.

  • Дихайте по квадрату. Ця східна практика покликана захистити від панічних атак. Користуйтеся нею, коли відчуєте перенапруження або безпідставний страх. Погляньте на будь-який квадрат або прямокутник, що є поруч, і рухайте очима вздовж його сторін за схемою (рис.). Бажано вдихати носом, а видихати ротом. Через пару квадратів ви заблокуєте викид норадреналіну й повністю розслабитесь.

 

Схема дихання

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саморегуляція. Цей спосіб свідомо керувати власним психоемоційним станом потребує усамітнення. Він дає змогу мобілізувати ресурси організму та підтримувати внутрішню гармонію. Використовуйте техніки аутотренінгу, що базуються на природних способах регуляції організму людини — це сон, їжа, рух, спілкування з природою й тваринами, позитивні емоції, споглядання прекрасного, розмірковування про приємні події тощо. Перенапружені м’язи та нерви потребують відпочинку. А у стресових ситуаціях люди «забувають» про ці прості прийоми.

Просто зараз виконайте дієву вправу на чергування напруження й розслаблення різних груп м’язів,

аби через контраст відчути й запам’ятати стан релаксу — тобто створити його «модель». Зосередьте увагу на м’язах передпліччя: повільно стисніть кисть у кулак, відтак, коли стиснете максимально, різко розслабте м’язи.     Сконцентруйтеся на різниці у відчуттях. Зробіть таку вправу для інших груп м’язів — обличчя, шиї, стоп тощо.

 Захищайте свій мозок, адже він — ваш головний інструмент.

Дотримуйтеся правил інформаційної гігієни. Ви ж стали частіше мити руки?

Тож і ці правила вам цілком під силу.

Піклуйтеся про загальний стан вашого організму.

Бережіть себе й будьте здорові.

Снимок пп.PNG
Без названия (1).jpg
de5dc908aad619f38c831352864cf441.gif
bottom of page