Дошкільний навчальний заклад № 1 імені 8 Березня санаторного типу
УВАГА КОРОНАВІРУС
ВІТРЯНА ВІСПА
ЯК РОЗПІЗНАТИ ГРИП
УВАГА КІР
Як передається вірус кору
Вірус кору надзвичайно заразний, він швидко передається від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, тобто при чханні, кашлі або розмові хворого. Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.
При контакті із хворим 9 з 10 нещеплених людей захворіють.
Не дивлячись на розвиток медичної галузі, кір все ще залишається однією з головних причин дитячої смертності в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку у світі 30-40 мільйонів дітей хворіють на кір, понад 800 тисяч помирають від самої інфекції та її ускладнень.
Які прояви має захворювання на кір
Кір і у дорослих і у дітей перебігає тяжко. Інкубаційний період кору (до появи симптомів) зазвичай становить від 6 до 21 днів. Після цього розвивається виражена симптоматика, але перші прояви кору є неспецифічними, вони притаманні будь-якому застудному захворюванню:
-
висока температура;
-
головний біль;
-
нежить;
-
сухий кашель;
-
збільшення лімфовузлів;
-
запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення);
-
може виникати пронос та блювота.
На 4-5 день хвороби з’являється червоний плямистий висип, який починається з голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло.
плями Бельського-Філатова-Копліка —
*сіро-білі множинні папули на слизовій оболонці щік
*з'являються 1–2 дні перед появою екзантеми,
*зберігаються до 1–2 днів після її появи.
період висипань (плямисто-папульозні висипання) —
*плями та папули від темночервоного до фіолетового кольору,
*діаметром 0,1–1 см,
*з'являються протягом 2–4 днів;
*часто спочатку на голові
(на чолі, нижче лінії волосся, за вухами;
висипання не захоплюють волосяних ділянок шкіри),
*далі поетапно поширюються на тулуб та кінцівки.
Окремі висипання зазвичай зливаються між собою. Висипання починають бліднути та зникати через 3–7 днів в такій послідовності, як і з’являлися, залишаючи буру пігментацію та легке злущення епідермісу;
Симптоми кору люди часто сприймають за грип чи ГРВІ, звичайну застуду, а висипку сприймають за прояв алергії на прийом ліків і навіть після її появи намагаються лікувати кір вдома. Але потрібно пам’ятати, що людина, яка хворіє на кір, є заразною ще до появи висипу та до 4 діб після його появи.
Найнебезпечнішим є розвиток ускладнень, серед яких найчастіші:
- пневмонія;
- запалення середнього вуха;
- запалення мозку та інші серйозні ускладнення.
Кір може призвести до інвалідності та смерті, тому дуже важливо не займатись самолікуванням і звернутись до лікаря при появі перших симптомів
Хвороба із симптомами триває до декількох тижнів. Лікування направлене на полегшення стану і запобігання ускладненням, адже ліків, які б впливали на вірус кору і використовувалися в практиці, не існує.
Єдиний надійний спосіб запобігти кору – вакцинація. Саме завдяки вакцинації вдалося знизити захворюваність на кір у десятки разів. 2 дози вакцини формують імунітет, унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Першу дозу вакцини проти кору, згідно з Національним календарем профілактичних щеплень, дитина отримує в 12 місяців, другу — в 6 років.
Ранковий прийом дітей
Ранковий прийом дітей до дошкільного навчального закладу
щодня здійснює вихователь групи під контролем медичного працівника.
Під час ранкового прийому перевіряють стан шкірних покровів дитини,
проводять опитування батьків. Усім вихованцям ясельних та
карантинних груп вимірюють температуру тіла. Термометри дезінфікують.
Щопонеділка проводиться ранковий фільтр через сестру медичну старшу,
яка опитує та оцінює стан здоров’я дитини. Дітей з ознаками захворювання
до дошкільного закладу не приймають.
АДАПТАЦІЯ НОВИХ ВИХОВАНЦІВ
Адаптація в дитячому садку – це процес пристосування дитини до нових умов та розпорядку дня, до вихователів і дитячого колективу, до форм співіснування, відмінних від тих, що існують у родині. На те, як легко та швидко малюк адаптується, впливають:
- рівень психічного і фізичного розвитку;
- загартованість організму;
- сформованість навичок самообслуговування;
- розвиненість навичок спілкування з дорослими та однолітками.
Незвичність оточення, велика кількість нових вражень та вимого у дошкільному закладі, зазвичай нервують дитину та призводять до стресу. Щоб запобігти стресовим станам медична сестра здійснює медичний супровід крок за кроком.
1. Надаємо інформацію батькам щодо необхідності призвичаювання дитини до розпорядку дня, подібного до розпорядку у дитячому садку, та введення до раціону харчування страв, що готують у дитячому садку.
2. Проводяться індивідуальні бесіди з батьками щодо механізмів звикання дитини раннього віку, стану її фізичного та психічного розвитку, рівня сформованості культурно – гігієнічних навичок. В цих бесідах з 'ясовуємо , чи вміє малюк самостійно їсти, користуватися горщиком, вдягатися, вмиватися. Ускладнити процес адаптації може несприятлива атмосфера в сім ї ( неправильне домашнє виховання, конфлікти між батьками, зловживання алкоголем), хто не дотримується певного розпорядку дня або чий домашній розпорядок істотно відрізняється від розпорядку у дошкільному закладі.
В першу чергу налаштувати батьків щодо необхідності соціалізації та звикання дитини до нового середовища.
3. Слід забезпечити дитині умови теплового комфорту і одягати її так, як вона звикла вдома. Не варто наполягати на обов’язковому виконанні вправ під час фізкультурних та музичних занять.
ЦЕ ЦІКАВО ЗНАТИ!
-
Пам΄ятайте, що раціональне харчування – одна з основних умов здоров΄я людини, її довголіття, плідної праці.
-
Поєднуйте у їжі, в правильному співвідношенні речовини, які входять до складу тканин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, воду.
-
Дотримуйтесь режиму харчування. Зумійте переконати свою дитину
-
споживати всі пропоновані їй страви, навіть ті, які вона не любить, але які для неї необхідні й корисні.
-
Давайте тільки ту кількість їжі, яку дитина з΄їдає із задоволенням.
-
Утримуйтесь від розмов про те, що дитина мало або майже нічого не їсть, бо вони шкідливі.
-
Дотримуйтесь навичок гігієни харчування і виробляйте їх у дітей.
-
Пам΄ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу, естетичного оформлення страв, уміння дитини користуватися виделкою, ложкою, володіння елементарними навичками культури споживання їжі.
-
Підкреслюйте необхідність добре пережовувати їжу, не вживати надто гарячої чи холодної страви, не відкушувати великих шматочків, жувати із закритим ротом.
-
Не забувайте, що найкориснішими є ті овочі і фрукти, які властиві нашому регіону, ростуть у наших садах.
-
Не слід вживати в їжу продуктів глибокого замороження, незнайомих грибів, продуктів з великим вмістом солі, недостатньо прожарені або проварені м΄ясо, рибу, сиру воду.
Солодощі повинні бути енергетичними.
Чорний шоколад з чаєм можуть бути дуже корисним десертом під час перебування на холоді.
Пийте достатньо рідини.
Поповнювати запаси рідини краще чорним чаєм з молоком, настоєм шипшини, натуральними компотами, узваром, журавлинним морсом і трав'яними чаями. Замість цукру додайте варення з калини, малини, облiпихи, мед.
Вживати напої слід у теплому вигляді. Ні в якому разі не пийте холодні напої, у тому числі шипучі газовані солодкі, оскільки вони сприяють охолодженню організму і ускладнюють перетравлення їжі.
ВАЖЛИВО - , що для нормальної життєдіяльності та повноцінного
розвитку організму дитини необхідні вітаміни. Їжа, яку ми пропонуємо
малюкові, повинна містити їх достатню кількість. Для забезпечення
дитячого організму особливо важливими є вітаміни А, Е, С, D та
групи В (В1, В2, В6, В12, РР).
Вітамін D необхідний для нормального розвитку і росту кісток молодого
організму. Він утворюється в шкірі під впливом дії сонячного проміння,
а також вводиться в організм з їжею. Нестача вітаміну D може
призвести до захворювання на рахіт. Хвороба ця починається з
підвищеної пітливості, облисіння потилиці, занепокоєння. Пізніше в
дитини, хворої на рахіт, з’являється викривлення кісток гомілки,
грудної клітки, деформація кісток черепу. Діти, що страждають на
цю хворобу, значно частіше, ніж здорові, хворіють на запалення легенів
та інші недуги, які протікають тяжче, а процес одужання уповільнюється.
Джерелом вітаміну D служить риб’ячий жир, вершкове масло, яєчний
жовток, ікра, печінка тварин.
Вітамін Е активізує діяльність м’язів. Він міститься в рослинних
оліях, молоці, яєчному жовтку.
Вітамін С. Нестача в організмі цього вітаміну призводить до хворобливого стану, який проявляється підвищеною стомлюваністю, кровоточивістю ясен та зниженим опором організму до захворювань. У великій кількості вітамін С (аскорбінова кислота) міститься в листяній зелені (качанна капуста, зелена цибуля, щавель, салат, смородина, кропива тощо) Багатими на цей вітамін є : шипшина, чорна смородина, суниця, пізні сорти яблук, мандарин, апельсин, лимон, грейпфрут. В овочах (картоплі, ріпі, помідорах, редисці тощо) вітаміну С міститься менше.
Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12, РР), важливі для нормального кровотворення та діяльності нервової системи , надходять до організму з борошном та борошняними продуктами, крупами, жовтками яєць, картоплею, квасолею, горохом, дріжджами, м’ясом. Значна кількість вітаміну В2 міститься також в молоці, молочних продуктах та житньому хлібі.
Вітамін А необхідний для здорового стану шкіри, а також для нормального зору. Джерелом вітаміну А служить печінка тварин, вершкове масло, вершки, сметана, сир, яєчні жовтки. Зелень і деякі плоди містять каротин, що в організмі перетворюється на вітамін А. Насамперед це морква, помідори, обліпиха, зелена цибуля, шпинат, петрушка, кріп.
Отже, більшість вітамінів належить до незамінних харчових речовин, життєво необхідних органічних сполук, які так потрібні організму. В осінньо-зимовий період в їжі, як правило, кількість необхідних вітамінів знижена. Тому доцільно малятам давати дитячі вітаміни та вітамінні препарати, які продаються в аптеках.
ПРО ЦІКАВЕ ВЛІТКУ!
Наскільки строгим має бути режим дня влітку, і чи потрібен він? Педіатри одностайні у думці, що дотримання розпорядку необхідно дитині будь-якого віку і дорослого). Коли «біологічний годинник» налаштовуються на певний ритм, діти, як правило, менше хворіють, легше переносять перехід з дитячого саду в школу.
В правильному режимі дня обов’язково присутній фізична рухливість для розвитку дитини, особливо його кістково-м’язової системи.
9 моментів, на які педіатри рекомендують звернути особливу увагу:
-
Забезпечити дитині тривалість сну, відповідну його віком і біологічної потреби.
-
Діти молодших та середніх груп дитячого садка у віці 3-5 років сплять 11-12,5 годин, з яких 2 години доводиться на денний сон.
-
Дітям старшої і підготовчої групи у віці 5-7 років на нічний сон відводять 10 годин і 1,5 години – на денній.
-
Якщо дитина влітку не може заснути у відведений йому час, бо на вулиці ще світло, то затемнюють приміщення щільними шторами.
-
Слід уникати недосипання, а також занадто тривалого сну, в результаті чого з’являються капризи, млявість, головний біль у дітей.
-
Не можна допускати надмірної фізичної активності, тривалого стояння. Брак рухливості теж шкідливо відбивається на дітях.
-
Якщо літні заняття дітвори будуть цікавими, різноманітними, тоді ввечері з’являється відчуття приємної втоми, що полегшує засинання.
-
Загальна тривалість перебування дитини на повітрі влітку не повинна бути менше 4 годин.
-
Правильний розпорядок дня дошкільника включає в себе як розваги, так і загартовування, посильну допомогу дорослим, ігри і творчі заняття.
-
-
Рекомендації педіатрів з організації харчування дітей влітку
-
Якщо дитина в жарку погоду відмовляється від їжі, то запропонуйте йому
-
один кисло-солодкий фрукт, тоді апетит покращиться.
-
До вечора на вулиці стає прохолодніше, потреба в їжі дає про себе знати.
-
Прослідкуйте, щоб за вечерею дитина не перевантажив шлунок, не
-
наїдався на ніч.
-
Складайте дитяче меню, в якому приблизно 50% білків дають продукти
-
тваринного походження (м’ясо, сир, сир, йогурт, молоко, яйця, нежирні
-
сора морської риби, яловича печінка).
-
Краще в м’ясних стравах телятина, грудка курки, індички, м’ясо кролика.
-
Повноцінні, необхідні зростаючому організму жири дитина повинна
-
отримувати з яєчним жовтком, вершковим маслом. Вміст рослинних жирів в харчуванні дитини повинно складати 25%.
-
Свіжі овочі та фрукти обов’язково включайте в щоденний раціон влітку. Це доступні джерела вуглеводів, ферментів і вітамінів для дитячого організму.
-
Кабачки, морква, картопля, брокколі піддавати тепловій обробці. Помідори, редис, огірки, листя салату, цибуля діти споживають у свіжому вигляді.
-
Влітку відбувається посилене виділення поту з мінеральними солями. Ці втрати організму треба компенсувати. У спекотну погоду для втамування спраги давайте дитині очищену негазовану воду.
-
Користь фруктів і овочів для дітей
-
Фруктові, ягідні та овочеві соки містять натуральні речовини свіжих плодів, що мають оздоровчу дію на організм.
-
Персиковий сік підсилює секрецію травних залоз, має протиблювотну дію.
-
Помідори корисні дітям завдяки високому вмісту калію, вітаміну С і каротину.
-
Свіжа морква містить 12 ферментів, вітаміни, органічні кислоти, підвищують опірність організму інфекціям.
-
Огірки покращують апетит, а свіжий сік плодів володіє бактерицидною дією.
-
Капуста містить 13 вітамінів, зокрема провітамін D.
-
Кабачки нормалізують перистальтику кишечника.
-
Відвар груш добре втамовує спрагу в жарку погоду.
Безпека дитини влітку: практичні поради та рекомендації батькам
Тепло сприяє посиленому розмноженню бактерій, швидко зростають їх колонії у недоброякісних продуктах харчування. Овочі та фрукти обов’язково мийте проточною водою перед вживанням.
Постійно нагадуйте дитині про особисту гігієну, її першому непорушне правило — мити руки перед їжею.
Шкіра дітей недосконала, як і здатність до терморегуляції, тому теплові удари трапляються частіше. Щоб цього не сталося, одягайте дитину по погоді світлий одяг з натуральних тканин. У сонячний день обов’язковий легкий головний убір, достатній запас питної води.
Уникайте сонячних опіків — типових травм літнього періоду. Ці ушкодження виникають, якщо шкіра не підготовлена до прийому великих доз ультрафіолету, або дитина занадто довго перебувати на сонці.
Тривалість повітряно-сонячних ванн збільшуйте поступово: з 3-5 до 20-40 хвилин.
Уникайте періоду з 12 до 15 годин, коли сонце дуже активно. При необхідності нанесіть дитячий сонцезахисний крем.
Домашня аптечка повинна бути укомплектована такими препаратами, як парацетамол, йод, зеленка, перекис водню, крем з декспантенолом (вітамін В5). Влітку затребувані дитячі сонцезахисні креми, репеленти-для відлякування комах.
-
Відпочинок з дитиною влітку на дачі: поради батькам
-
Укуси кліщів, бджіл, ос, комарів можуть бути небезпечними з точки зору
-
тих інфекцій, що розносять тварини, і алергічних реакцій з боку організму
-
дитини. Для захисту від комах використовуйте репеленти з натуральними
-
компонентами.
-
Якщо вжалила оса або бджола, то спочатку видаліть жало, потім протріть
-
шкіру спиртом і прикладіть на 50 секунд лід, обгорнутий марлею.
-
Бджолині або комарині укуси у дітей можуть супроводжуватися набряками,
-
сильним почервонінням, роздратуванням і сверблячкою.
-
Проконсультуйтесяз педіатром про застосування в таких випадках
-
протиалергічних препаратів.
-
При наданні першої допомоги видалити кліща пінцетом, як би «викручуючи
-
його із шкіри проти годинникової стрілки. Обробіть місце укусу перекисом
-
водню, потім йодом.
-
Влітку багато спокус у вигляді дарів лісу, але не всі привабливі ягоди і гриби
-
їстівні. Привчайте дітей не збирати невідомі їм рослини.
-
Дитині слід пояснити, як сховатися під час грози і блискавки. Грозові розряди
-
небезпечні для людей, тому треба перечекати негоду в приміщенні, закрити
-
балконні двері, кватирки.
-
Відпочинок з дитиною на морі: поради батькам
-
Вирушаючи на море з дитиною , ви повинні знати, що плавання у відкритому водоймищі – це одночасний вплив світла, води, руху повітря. Враховуйте, що у випадку морського купання приєднується ще хімічне подразнення солей і мікроелементів.
-
Відвідуйте з дитиною пляж з 9 до 11 та з 16 до 18 годин. Простежте, щоб дитина не плавав натще й раніше, ніж через 1 годину після їжі. Для безпеки дайте дитині спеціальний жилет або надувний круг, покажіть, як користуватися.
-
Не залишайте дітей без нагляду, щоб вони не пустували у воді «до посиніння».
-
Організуйте чергування плавання, прийняття сонячних і повітряних ванн, ходьбу босоніж по піску або гальці для максимального оздоровчого ефекту.
-
Більш докладно про те, як відправитися на море з дитиною і що треба йому взяти, ви можете дізнатися тут: Що потрібно взяти дитині на море: поради молодим батькам
-
-
ЗДОРОВИЙ МАЛЮК - СВОЄЧАСНО ЗРОБЛЕНЕ ЩЕПЛЕННЯ!
Особиста гігієна дітей дошкільного віку
У людини ставлення до власного здоров'я формується з дитинства.
Велике значення у збереженні та зміцненні здоров'я дитини має
гігієнічне навчання та виховання. Це обов'язок батьків.
Особиста гігієна — це догляд за своїм тілом і підтримка його в чистоті.
Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає,
їй стає жарко і на шкірі з'являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є
тонкий шар жиру, так званого шкіряного жиру. Якщо шкіру довго не мити,
на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу.
Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.
Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно це робити після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь підготувати рушник та мило.
Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємкості. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім - добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, шию та вуха.
Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який у кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим.
Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5 - 7-річного віку — обтиратися до пояса. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.
Перед сном обов'язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей і натирань, а також може привести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ніг необхідно ретельно витерти рушником.
Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.
Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкіряного жиру, бруду і пилу.
Обов'язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень їх необхідно обережно підрізати. Але в жодному випадку не можна гризти нігті!
Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м'ячі, іграшки; гладить тварин (кішок, собак); торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків і тому подібне) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.
Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров'я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно почати догляд за порожниною рота і зубами дитини . Дитина має чистити зуби вранці й обов'язково увечері перед сном.
Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися хустинкою, то разом із бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа й окрему для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа на очі чи навпаки.
Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть, якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя або перев'язувати подряпину треба лише чистою хустинкою.
Дитина дошкільного віку легко піддається вихованню завдяки розвиненому відчуттю наслідування, спостережливості, допитливості та потреби в самостійних діях. І тому необхідно використовувати ці властивості дитини при прививанні їй гігієнічних навичків (своєчасне миття рук, чищення зубів, дбайливе зберігання одягу і т. ін.).
ЗАГАРТУВАННЯ
1. Використовуйте природні засоби оздоровлення та загартовування.
2. Загартовуйтесь разом з дитиною.
3. Пам΄ятайте, що загартовування впливає на загальний стан здоров΄я та
поведінку дітей, дає позитивний результат тоді, коли гартувальні процедури
проводяться в певній послідовності, чітко дозовані й систематично повторюються.
4. Не забувайте, що систематичне загартовування допомагає організму боротись із захворюванням, особливо із застудними.
5. Домагайтеся розуміння дітьми настанови: усьому свій час. Привчайте дітей дотримуватись рухового й повітряного режимів, постійного часу сну та приймання їжі.
6. Забезпечуйте щоденне перебування дітей на повітрі, відповідність їхнього одягу погоднім умовам.
7. Здійснюйте загартовування сонячним промінням. Тривалість прийняття сонячних ванн від 3-4 хвилин до 15 хвилин.
8. Проводьте водні процедури (обливання ніг та тіла, вологе обтирання рукавичкою або рушником).
9. Не забувайте, що ходіння босоніж – це засіб загартовування організму та зміцнення здоров΄я.
Як уберегти дитину від застуди
-
Дітям треба більше гуляти, оскільки ризик підхопити якийсь вірус у приміщенні набагато вищий, ніж на свіжому повітрі.
2.Часто провітрюйте приміщення вдома та на роботі.
3. Привчіть дитину мити руки, до того ж не тільки після туалету. І що частіше вона це робитиме, то більш імовірно, що малеча менше хворітиме.
4.Загартовуйтеся, привчайте дитину до не дуже високої температури повітря удома, наприклад, удень вона не має перевищувати +21...+22 °С, а вночі – +17...+18 °С. Річ у тім, що за дуже високої температури повітря стає сухішим, що може призвести до пересихання слизової носоглотки, і як наслідок – знизити опірність до хвороб.
5. Не допускайте переохолодження або перегрівання організму.
6.Проводьте щоденне вологе прибирання кімнат.
7. Коли виходите на прогулянку, не вкутуйте малюка, бо він, активно рухаючись, тільки прітиме, що з
більшує імовірність захворювання.
8. Не допускайте, щоб у дитини були мокрі ноги.
9. Організовуйте собі та дитині повноцінне, вітамінізоване харчування з достатньою кількістю природних
джерел вітаміну С (свіжі овочі та фрукти) та фітонцидів (часник, цибуля, імбир тощо
10. Привчіть малюка пити не звичайний чай, а спеціальні трав’яні відвари, або ж із малиновими або
смородиновими гілочками.
11. Коли вже так сталося, що ваш малюк застудився і в нього піднялася температура, не
поспішайте її збивати, оскільки це відповідь організму на вірус.
Дайте йому самому перебороти інфекцію. Температуру потрібно збивати, тільки якщо
вона сягає 38–38,5 °С. Висока температура стимулює вироблення імунітету.